- Низька якість пульту ДК
- Мала дальність передачі сигналу
- Небезпека безконтрольного клонування пультів «з базару»
- Кодграбери і їх доступність
- Основні правила, яких треба дотримуватись при інсталяції системи ДК
- Як злочинці потрапляють на об’єкти, зламуючи ДК
- Рішення, що перешкоджають зламуванню ДК, і їх унікальність
Низька якість пульту ДК
Пульт дистанційного керування воротами зношується значно швидше, ніж самі ворота, і це нормально. Найчастіше причиною його заміни стають кнопки. Питання в тому, скільки часу вони пропрацюють – 10 років чи рік або два. І це той критерій, на який варта звернути увагу, хоч він і здається найменш важливим. Крім того, корпус пульту з дешевого пластику легко розбивається при падінні.
Виходячи з мого досвіду, найменш довговічні китайські вироби, навіть за умови, що це сертифікована продукція. А китайські підробки європейських марок ми не розглядаємо за умовчанням – на це шкода і часу, і грошей. Миттєва економія обов’язково призведе до нових витрат в найближчому майбутньому.
Мала дальність передачі сигналу
Незначна відмінність між заявленими і реальними параметрами техніки – не така вже й дивина. Але дальність передачі сигналу часом дуже помітно відрізняється від тієї, на яку ми розраховуємо. І якщо з 5 метрами замість 10 ще можна погодитись, то 10 см – це вже занадто. Тому що з таким зв’язком ми не зможемо відкрити ворота, перебуваючи з боку, протилежного до приймача.
Така прикрість, як зменшення дальності, може виявитись одразу ж після встановлення автоматики або через деякий час. В першому випадку раджу негайно звернутись до продавця або інсталлятора воріт, якщо, звичайно, ви не спромоглись купити «супер-універсальний» пульт у випадкової людини без торгового місця з постійною адресою.
Якщо ж все було добре, і раптом пульт став працювати гірше, пошук причини потрібно починати з живлення. Найчастіше радіус дії сигналу скорочується, якщо сіла батарейка. Виправити це нескладно, просто замінивши джерело енергії.
Пульт буде погано працювати і на морозі. Але в цьому випадку батарейку потрібно просто розігріти. Якщо ж “страйк” з боку джерела живлення виключений, перевірте плату, яка могла пошкодитися через потрапляння вологи.
Знизити рівень зв’язку між пультом і приймачем можуть і сторонні перешкоди. Перша ознака цього – постійно змінюється дальність дії у пульта, що знаходиться в тих самих умовах. Глушить сигнал і огорожа з металевою рамою. А огорожам з металопрофілю від природи, як то кажуть, судилося бути екраном для радіосигналів.
Трапляються проблеми і з приймачем. Наприклад:
- від вогкості або стрибків напруги виходить з ладу підсилювач сигналу;
- зламана зовнішня антена;
- пошкоджений шлях, яким передається сигнал від антени до приймача;
- знижена чутливість приймача через падіння напруги в мережі, від якої він живиться.
Небезпека безконтрольного клонування пультів «з базару»
Про виняткову нераціональність купівлі підробок і несертифікованої безіменної автоматики я вже казав. Але, припустимо, дешева система ДК виявилася міцною (в металевому корпусі і з металевими кнопками) і цілком працездатною. Який наступний підводний камінь слід передбачити? Захищеність!
Так, сигнал, за допомогою якого спілкуються пульт і приймальний пристрій, закодовано. Але його можна перехопити і розшифрувати. Адже якщо для створення дублікату механічного ключа його треба взяти в руки, то електронний можна продублювати на відстані. І задача значно спрощується, якщо код статичний, використано поширений ключ шифрування і пульт працює на найпоширенішій частоті – 433МГц.
А тепер спитайте себе – якщо ви запросто відкриваєте свої унікальні ворота купленим на базарі універсальним брелоком, чи не здатний так само просто зробити це хтось інший? Взагалі-то про вразливість системи змушує задуматися вже один тільки список виробників пристроїв, з якими сумісний брелок.
Зазвичай універсальні брелоки розраховані на збереження 1-4 сигналів. В руках людини без поганих намірів вони використовуються для заміни в’язки пультів від кількох воріт або шлагбаумів на один пристрій.
Є й більш складні варіанти, в пам’яті яких можна зберігати до 25 кодованих сигналів. Такі пульти дорожчі, записують сигнал з великої відстані і дуже просто програмуються.
Кодграбери і їх доступність
Пристрій, що називається кодграбером, є нічим іншим, як засобом для зламу електронних замків, керованих дистанційно. Якщо знову провести аналогію з механічними замками, то кодграбер – аналог в’язки відмичок. Тільки «працювати» ним набагато простіше. Якщо для вільного маніпулювання відмичками потрібно довго здобувати досвід, то відкрити замок кодграбером зможе навіть школяр. Правда, це можливо тільки за однієї умови – досить низького рівня захисту.
Алгоритм роботи кодграберу може відрізнятися в деталях, але в загальному все зводиться до кількох кроків:
- сканування об’єкту злому або перехоплення сигналу;
- розшифрування коду сигналу;
- збереження коду для передачі на інший пульт (клон) або імітації сигналу оригінального пульту.
І найбільша проблема в тому, що кодграбер можна, хоча і досить дорого, але вільно купити. В місцях продажу він позиціонується, як інструмент для професіоналів – для тестування охоронних систем, використання в екстремальних ситуаціях, легального дублювання знятих з виробництва пультів ДК, тощо. Але це аж ніяк не гарантує, що пристрій не опиниться в руках зловмисника.
Основні правила, яких треба дотримуватись при інсталяції системи ДК
Більшість проблем з дистанційним керуванням воротами закладається на початкових етапах інсталяції автоматики. Виконання ряду базових правил допоможуть істотно знизити ризик їх виникнення. Найголовніше – перед встановленням комплекту ДК потрібно детально ознайомитися з інструкцією виробника і діяти відповідно до неї. Недотримання правил, зазначених в інструкції, може призвести до серйозних пошкоджень елементів, а гарантія компанії-виробника в цьому випадку буде втрачена.
Основа комплекту ДК – приймальний пристрій, який за типом виконання може бути зовнішнім або внутрішнім. Внутрішній приймач є платою, яка знаходиться в блоці керування воротами. Тобто все, що стосується механічного захисту, вже передбачене виконанням блоку. В складі комплекту, як правило, є запрограмовані пульти. В іншому випадку доведеться програмувати пульти ДК самостійно. При необхідності прописуються в пам’яті додаткові.
Якщо потрібно прописати не 25, а, наприклад, 250 додаткових пультів, рекомендую придбати зовнішній приймач. Тут плата знаходиться у власному корпусі, який кріпиться окремо від блоку управління. До таких приймачів можна підключати автоматику різних виробників.
В разі приєднання зовнішньої антени кабель, що з’єднує зовнішню антену і плату приймального пристрою, необхідно убезпечити від випадкових механічних пошкоджень. Монтаж пристрою дистанційного керування однозначно проводиться до його підключення до живлення.
Як злочинці потрапляють на об’єкти, зламуючи ДК
Щоб увійти на огороджений об’єкт, що знаходиться під захистом електронного замка, не обов’язково застосовувати фізичну силу. Можна скористатися електронною відмичкою або скопіювати оригінальний пульт, про що вже згадувалося вище. При цьому злодій практично нічим не привертає до себе увагу. Щоби перехопити сигнал, йому досить перебувати в радіусі дії пульту на момент відкриття воріт. А щоб просто створити клон пульту зі статичним кодом, досить отримати до нього доступ хоча б на 10-15 секунд.
Не треба скидати з рахунку технічні засоби, що дозволяють сканувати приймач. Для цієї процедури потрібно приєднати до приймача кабель, що сторонній людині зазвичай важко. Перехоплений і розшифрований код зберігається і передається на універсальний пульт, яким і відкриваються ворота.
Рішення, що перешкоджають зламуванню ДК, і їх унікальність
Питання захисту замків з дистанційним управлінням виник не одразу після винаходу принципу керування воротами за допомогою радіосигналу. Якщо перші гаражні ворота відкрилися пультом ще в кінці 1920-х років, то серйозно зайнялися захистом від радіо-зломщиків десь аж в 1970-х. Виробники почали збільшувати кількість кодових комбінацій сигналу, що ускладнило підбір коду, але кардинально не вирішило задачу захисту.
Наразі йде мова про мільйони варіантів кодів, які, тим не менш, можуть бути перехоплені і розшифровані. Тому ДК з постійним кодом – легка здобич для того, хто поставив собі за мету потрапити на об’єкт, не перестрибуючи через огорожу. Це захист низького рівня, який все ще користується попитом через свою невисоку цінову категорію.
У 1990-х роках була розроблена технологія динамічного коду. Принцип її дії в тому, що радіосигнал, яким спілкуються приймач і передавач, змінюється щоразу, як натискається кнопка на пульті дистанційного керування. І якщо якийсь з чергових сигналів став жертвою перехоплення, злодій все одно не зможе ним скористатися для керування воротами. Тут мова йде про десятки мільйонів і навіть мільярди варіантів кодів, які немає сенсу клонувати.
Із сучасних ДК для воріт можу рекомендувати популярні моделі пультів CAME TOP-432EE і TOP-434EE. В них використовується 24-bit шифрування, а число комбінацій коду перевищує 16 млн. Викликають довіру і нові пульти з плаваючим (динамічним) кодом і подвійним шифруванням ATOMO.
Вищий рівень захисту – з боку приймача і з боку пульту, в унікальної системи KARTEK Motion. До неї просто неможливо непомітно підключитися для сканування або злому коду, оскільки динамічне шифрування відбувається як на стороні приймача, так і на стороні передавача. Згуба пульту також не стає потенційною загрозою вторгнення – його можна виключити з пам’яті системи, замінивши новим.
Паралельно з вдосконалюванням систем ДК з’являються системи віддаленого керування воротами за допомогою мобільних телефонів, через інтернет з використанням передачі даних, за допомогою технології Bluetooth. І якщо система «приймач-пульт» зламується тільки з близької відстані, то до системи віддаленого керування можна застосувати хакерську атаку, що заблокує її працездатність.