Двостулкові ворота своїми руками
- Особливості двостулкових воріт
- Двостулкові ворота – виготовлення власноруч
- Робимо розпашні ворота самі: що потрібно мати й уміти
- Закладаємо фундамент для двостулкових воріт
- Опори для воріт – треба більше надійності
- Який матеріал брати для колони?
- Підготовка металевої основи стулок
- Виготовлення стулок розпашних воріт
- Петлі та упори для двостулкових воріт
- У мене часто запитують…
- Автоматика для двостулкових воріт
- Що потрібно знати про приводи?
Двостулкові (розпашні) ворота для дачі, заміського будинку, підприємства, автогосподарства – це звичайні ворота в класичному розумінні. Така конструкція складається зі стулок, які відчиняються поворотом усередину або назовні.
До появи промислового виробництва інших воріт взагалі не існувало. Розвиток технологій спричинив розвиток двох принципово важливих речей: засоби для якісної антикорозійної обробки й обожнювану мною автоматику. Якщо робите для себе, наприклад, в’їзд на дачу, двостулкові автоматичні ворота значно зручніші за механічну конструкцію. Зусиль у користуванні мінімум – натиснути кнопку на пульті й дочекатися, коли відчиняться ворота.
Особливості двостулкових воріт
Будова двостулкових воріт найпростіша. Тут немає ані напрямних, ані роликових опор – стулки на стовпах, петлі, автоматика. Що ще добре? Не займають багато місця. Якщо вбік місця для відчинення немає, розпашні ворота, конструкція яких передбачає відчинення всередину або назовні, – оптимальний варіант. А що стосується дизайну – які хочеш, такі й роби, для польоту фантазії простори безмежні.
Однак вони передбачають досить місця вглиб або назовні – залежить від того, який напрямок відчинення оберете. Якщо між проїжджою частиною та подвір’ям місця обмаль, звісна річ, установлюйте ворота, що відчиняються у двір. Привод обирається з урахуванням цього параметра.
Якщо вам не вистачає уяви, щоб придумати, як зробити двостулкові ворота своїми руками, фото в інтернеті вдосталь.
На ворота двостулкові з кованими видовженими петлями я б не став орієнтуватися – це застарілий елемент, швидше, декоративний.
Є безліч сучасних рішень – не менш естетичних і більш функціональних.
Які навантаження мають витримувати розпашні ворота? По-перше, пориви вітру. Паркани в нас полюбляють щільні й високі. Як то кажуть, чим вищий начальник, тим вищий паркан. Це стосується і стулок – суцільне полотно досягає декількох метрів у висоту. Однак все, що написано в паспортах приводів і кріплень щодо припустимої ваги, зазначено для експлуатації в ідеальних умовах.
По-друге, треба враховувати ймовірні викривлення сигналу та перешкоди. Так, тиснете ви взимку на пульт, а ворота йдуть важко. Не забуваємо, що подвір’я треба чистити від снігу та криги, щоб відчиненню нічого не заважало.
Моїх рук справа
Двостулкові ворота – виготовлення власноруч
Для людини досвідченої, яка вміє тримати інструмент у руках, самостійно колупатися в техніці, розпашні ворота своїми руками – не проблема. Тим більше що схема двостулкових воріт простіша відкатних, немає складної фурнітури, з якою пов’язано багато тонкощів. Для виготовлення розпашних воріт своїми руками схема в декількох варіантах є тут. Якщо цікаво, можу вислати вам приклади оригінальних креслень розпашних воріт під ключ.
Для чого тоді писати все, що нижче? У будь-якій справі завжди є варіанти – як прикріпити, як підібрати, яку купити автоматику для воріт.
Наші дядьки люблять розповідати, які вони майстри, мірятися ідеями, а потім – раптово прорахуватися в елементарних деталях схеми воріт, купити дешевий непотріб і навернути такого, що аж очі на лоба лізуть.
Створюючи двостулкові ворота своїми руками, креслення готуйте правильно. І краще не набивати ґулі самостійно, а всього за 10 хвилин читання цієї статті дізнатися, яких помилок можна уникнути.
Будова воріт включає автоматичний привод, петлі, упори, які необхідно купити. Кустарщина із байдуже якого металу не прийнятна, для тієї чи іншої ваги воріт продаються готові комплекти, що спрощують виготовлення двостулкових воріт. Автоматика для розпашних воріт своїми руками робилася на схилі радянської епохи, а зараз це шкідливо «для здоров’я» воріт та й узагалі безглуздо. Усе вже зроблено до вас, потрібно купити й не мучитися. Як зробити двостулкові ворота своїми руками, що купити та як приладнати, як зробити автоматичні ворота – розповідаю далі.
Робимо розпашні ворота самі: що потрібно мати й уміти
На те, щоб виготовити ворота розпашні своїми руками, непрофесіоналові знадобиться приблизно три дні (без урахування часу висихання бетонної основи). І потрібно хоча б дві людини для цього – з навичками роботи з перфоратором і зварювальним апаратом. Двостулкові ворота зробити самому, без помічника, — не тільки довго, але й не завжди фізично можливо. Для порівняння: моя бригада встановлює ворота за півдня-день.
Ось так я встановлював ще одні двостулкові ворота – фото з місця подій
МетушняВовтузіння з приводом – половина роботи в плані часу, якщо бачите його вперше. Потрібно вникати в інструкцію, та й підключення теж займе час. З інструментів потрібен перфоратор, звичайний молоток, набір гайкових ключів, свердла, бури, анкери. Конструкція воріт не передбачає технічно складних операцій. Схема встановлення розпашних воріт також не завадить – як виготовити ворота, як і в якому порядку будете робити, як повісити стулки на петлі тощо.
Ретельно все розраховуємо. Встановлюючи розпашні ворота, креслення робіть заздалегідь, із зазначенням усіх розмірів. Схема двостулкової конструкції має включати узгоджені креслення окремих елементів. розпашні ворота, розміри яких не узгоджені, відчинятимуться важко, витримають недовго й зіпсують привод.
Закладаємо фундамент для двостулкових воріт
Монтаж двостулкових воріт починається із закладання основи. Є два варіанти фундаменту – під кожен стовп і суцільний траншеєю від одного до іншого під воротами. Для відносно легких воріт можна робити подушку для кожного стовпа, а для масивних – суцільний фундамент.
Копаємо. Окремо під стовп – на метр-півтора вглиб, ширина – 20 см від металевої основи, або орієнтуємося на традиційний розмір у півтори цеглини. Якщо робите загальний фундамент для двох стовпів, заглиблення для самих стовпів робимо на 10 см нижче загального рівня і на 10 см ширше діаметра труби або розміру швелера.
Трамбуємо дно, насипаємо піску, щебеню – шар висотою 10 см. Суцільний фундамент армуємо, арматуру завжди краще в’язати, але можна й зварити між собою. Під час підготовки розчину використовуємо річковий пісок і дрібний щебінь. Ставимо на місце стовпи, обов’язково контролюємо рівень! Закладки під петлі повинні бути однакові за висотою та збігатися горизонтально, автоматичні розпашні ворота – механізм злагоджений і точний. Заливаємо розчином, даємо вистоятися 7–10 днів. Робити все це правильніше в теплу пору року.
Опори для воріт – треба більше надійності
Конструкція двостулкових воріт повинна бути міцною. Важливо, щоб опора витримувала масу стулки й вітрове навантаження. «Кволі» опорні конструкції після зими починають «ходити» – нахилятися, згинатися – це нам не потрібно.
Для нормальної роботи автоматичного приводу необхідно, щоб геометрія воріт була незмінною. Крім того, стовп і розташування кріплення мають бути придатними для монтажу приводу. Часта схема встановлення воріт у моїй практиці – господарі хочуть зробити старі, аби як встановлені ворота автоматичними. Із погляду економії – це навіть виправдано, витрати на будівництво й без того не маленькі. Так, привод відразу можна не купувати. Але виконати креслення двостулкових воріт краще відразу під конкретний привод.
Який матеріал брати для колони?
Перед тим як зробити розпашні ворота, подбаємо про міцну основу для них.
- Бетон, а точніше залізобетонні конструкції, не мають проблем із надійністю і кріпленнями під ворота, підлягають косметичному ремонту, і дизайн тут вільний.
- Цегла. Відмінний варіант, але не окремо. Будете кріпити дюбелями на цеглу профіль – недовго воротам висіти рівно. Тут є військова хитрість – двостулкові ворота, схема монтажу стовпів яких передбачає металевий стрижень всередині. Цегляна кладка дає додаткову опору, а на металевий сердечник приварюють кріплення.
- Метал – те ж саме, але без цегли. Легкий стовп для воріт, що займає мало місця. Але ширини може не вистачити для монтажу приводу. Робимо стовпи під конкретний обраний привод, а не навпаки! І для всіх варіантів стовпів під розпашні ворота креслення необхідне. Креслення воріт, які ви знайдете в мережі, здебільшого передбачають кріплення до металу.
Підготовка металевої основи стулок
Металеві ворота своїми руками збирати можна, поки сохнуть фундамент і стовпи. На трубу або профіль зверху наварюють сталеву накладку, щоб волога не потрапляла в порожнину. Попередньо заготовку основи обов’язково відчищаємо від іржі болгаркою з металевою щіткою, знежирюємо, можна бензином, ґрунтуємо пульверизатором (я зазвичай беру Tikkurila для цих завдань). Те саме стосується й інших металевих елементів воріт! Готові встановлені металоконструкції фарбуємо алкідною емаллю для зовнішніх робіт по металу.
До металевої основи приварюється арматура, на яку буде приварений профіль для кріплення петель і приводу. Робимо закладки під петлю, закладку під кріплення приводу, в цеглі або бетоні передбачаємо гофрорукави для живлення приводу й фотоелемента. До речі, про висоту петель. Вона повинна бути визначена таким чином, щоб стулки були вище рівня землі на 6–10 см. Якщо під стулками тверде покриття, можна брати менше, якщо ґрунт, трава росте (що не рекомендується) – від 10 см.
Виготовлення стулок розпашних воріт
Стулки на розпашні ворота самостійно робити можна й потрібно. Загальний принцип простий – зварюється рама потрібного розміру з профілю, за прямокутним контуром і всередині. Можна робити трикутником із поперечкою, перехрестям, британським прапором – як завгодно, для рівномірного розподілу ваги покриття та зручності його кріплення. Якщо робите стулки розпашних воріт своїми руками, креслення не полінуйтеся зробити так, щоб уникнути розходжень під час зварювання.
Для зовнішніх меж рами беремо профіль не менше 60х30х2 мм, всередині можна робити й сороківкою (40х20). Знайомити з азами зварювання я тут не буду, але вкотре зазначу необхідність шліфування, ґрунтування та фарбування, як описано вище. Воротам стояти на вулиці – у дощ, сніг і град. Ніколи не лінуйтеся все це ретельно проробляти із зовнішніми металевими конструкціями.
Для промислових воріт потрібен індивідуальний розрахунок за товщиною та за іншими розмірами, і самостійно за них краще не братися, навіть якщо в штаті підприємства є слюсарі.
Обшивати ворота також вчити не буду, «Двостулкові ворота своїми руками» – форум за темою дасть безліч варіантів. Є профільовані листи, листовий метал, дерево, інші матеріали, тут більше залежить від фантазії. Але думайте, як зробити ворота легшими за вагою. Можливі різні нюанси – наприклад, двостулкові ворота із хвірткою для пішого проходу і т. д. Пам’ятайте, що згадана вище технічна відстань від землі повинна витримуватися для завершених воріт, а не тільки для рами (щоб нижче нічого не звисало).
Як варіант конструкції воріт
Петлі та упори для двостулкових воріт
Петлі відповідають за рухливість і несуть на собі вагу стулки воріт. Ненадійні розхитані петлі зроблять відчинення складним і призведуть до зміщення полотна, чим часто грішать саморобні розпашні ворота. Для автоматики неприйнятні обидва випадки – і через підвищене навантаження, і через зміщення дуже просто зіпсувати привод. Крім нього, петлі – найвідповідальніша деталь, економити тут не варто. Зробити ворота самому можна, але безглуздо точити самостійно всі деталі.
Петель є безліч видів. Але всі вони мають бути з підшипником, що забезпечує плавність ходу й відсутність скрипу.
Наскрізними петлями можна фіксувати стулку до 200 кг. Це небагато, і застосовуються петлі такого виду за неможливості кріплення циліндричними й посиленими. Але оскільки тут описуємо конструкції, грамотно спроектовані спочатку, – вибір на їхню користь.
Циліндричні петлі мають підшипник в корпусі й тримають вагу до 400 кг. Цього цілком вистачає в більшості випадків приватного будівництва.
Чим же відрізняються посилені петлі? Це ті ж циліндричні, але більш міцні й масивні, із широкою кріпильною пластиною для розподілу ваги. Дві петлі тримають стулку до 600 кг. Ворота з більшою масою краще кріпити на трисекційні петлі. Вони краще витримують вагу й надійніше перешкоджають провисанню. Трисекційні петлі не дозволяють підчепити й силою зняти стулку.
У мене часто запитують…
Важливе питання – приварювати або прикручувати петлі? Якщо крім цієї статті ви читали в інтернеті опуси на кшталт «Ворота зроби сам» – ви й картинки там бачили. Чи не впадає в очі, що всі фабричні петлі забезпечені отворами під гвинти, а пишуть скрізь приварити? Особисто я раджу дотримуватися рекомендацій виробників. Якщо комплект кріплення якісний – тримає він надійно, а ви не втрачаєте можливості регулювання, заміни та гарантії. Крім того, зварюванням ви порушуєте цілісність оцинкованого й пофарбованого покриття, що веде до корозії. Іншими словами: якщо петлі передбачені для приварювання – приварюйте, якщо для кріплення болтами – прикручуйте.
Ворота двостулкові, конструкція яких включає автоматику з кінцевиками, все одно вимагають наявності упорів крайніх положень. Смикне стулку ураганний вітер або машина, що неакуратно в’їжджає, – можуть і петлі зірватися, і привод вийти з ладу. Я ставлю готові деталі від Rolling Center – упори, петлі, фурнітуру для різної конструкції воріт. Про якість виробів говорить кількість їх підробок на ринку, тож будьте пильні, можу порадити брати в моїх партнерів, щоб не нарватися.
Автоматика для двостулкових воріт
Повинен попередити тих, хто бажає встановити розпашні автоматичні ворота – схема для них виходить складнішою, а в ціні обійдеться дорожче. Наприклад, якісний комплект для відкатних воріт від італійців CAME коштує приблизно 570 євро, а їхня модель KRONO, бестселер для цієї ніші, – 380 євро. Якщо робимо автоматичні ворота, розміри потребують особливо ретельного розрахунку. Система воріт напевно потребуватиме підтягування, регулювання – чому й не раджу зварювати кріплення, заодно й гарантію фірми не втратимо.
Ще одні автоматичні ворота – фото моєї роботи
Спершу щодо виробників. Автоматичні розпашні ворота своїми руками я роблю більше 10 років і встановлюю приводи CAME. Це Італія, один із найстаріших європейських виробників. У нас у країні є його сервіс-центри, ремонт, заміна обладнання для воріт – без проблем.
Ринок промовистий – добре себе показують приводи KRONO. Що сказати про інших? Коли багато років користуєшся однією продукцією, і вона не підводить – то сенс який? Беру зазвичай у магазині, з яким давно працюю.
Що потрібно знати про приводи?
Механізм двостулкових воріт буває двох типів – лінійний та важільний.
Лінійний привод має видовжений корпус, рухливо прикріплений до закладки, яку ми завбачливо залишили, коли робили стовпи. Якщо не залишили – треба довбати цеглу, бетон, шукати сталь, приварювати до неї. Іноді залишають виїмки, виглядає це не дуже красиво. Ось чому не втомлююся говорити, що конструкція автоматичних воріт має бути продумана відразу. Так ось, один кінець рухається вбік відчинення або зачинення, а інший, приєднаний до воріт, рухається за допомогою черв’ячного вала уздовж.
Відстань від підошви кріплення на стовпі до лінії, проведеної від петель, має бути не більше 150 мм. Інакше – лише важільний привод. Він являє собою нерухомий корпус із двигуном, укріпленим на стовпі, і складно влаштованим зігнутої форми важелем, що рухливо кріпиться до стулки. Займає більше місця, як на стовпі, так і біля нього, із внутрішньої сторони. Вимагає достатньої ширини для кріплення на опору, на занадто тонкий не посадити – тому я і кажу, що стовпи проектуємо після вибору моделі приводу.
Стосовно конструкції зрозуміло, що будь-який крен воріт, занадто велика для приводу вага – це згорілий двигун або механічна деформація важелів.
Підсумуємо. Схема воріт має бути точно розрахована. Економити і брати більш слабкий привод – це не відчинити ворота в один прекрасний момент, коли дуже треба. Автоматичні ворота своїми руками передбачають точність, і якщо не можете виконати двостулкових воріт креслення, де всі розміри враховані, зверніться до професіоналів за консультацією.
Можете зв’язатися зі мною. Для цього напишіть тут: