Автоматичні ворота своїми руками – це не каша із сокири,
або
Як налагодити установку, на що звернути увагу виконроба чи майстра, щоб запобігти проблемам
- Глава перша. Навіщо це мені?
- Глава друга. Вибір воріт – справа тонка
- Глава третя. Автоматика і фурнітура – наше все
- Глава четверта. «Скажіть, що могло піти не так?»
- Глава п’ята. Як же робити правильно?
- На чому можна економити, а на чому – ні?
Глава перша. Навіщо це мені?
Є декілька способів розбивати сади: найкращий із них – доручити цю справу садівникові (К. Чапек)
Якось, у пошуках нового у своїй роботі, – а займаюся я виготовленням і встановленням воріт, – я пірнув у інтернет-простір. Уже за хвилин 20 після перегляду декількох сайтів, я тікав із цього моря некомпетентної інформації, неначе помітив акулу.
Більша частина ресурсів за темою “Зробити ворота своїми руками” розповсюджує псевдоекспертну інформацію про встановлення воріт. Я пам’ятаю, як тоді подумав, що з таким самим рівнем експертності можна вважати шаманів-знахарів альтернативою медицині. І вирішив викласти в мережу власний досвід – для тих, хто міг би обпектися об такі некомпетентні інструкції.
“Хочеш зробити добре – роби сам”, – вислів правильний. Але не зовсім точний. Без нормальних інструкцій або порад зробити якісно щось уперше, а тим більше незнайому технічну справу, вкрай важко.
Цей сайт – для тих, хто вирішив встановлювати ворота самостійно або хоче контролювати роботу майстрів чи виконроба.
На цьому ресурсі я ділюся своїм 10-річним досвідом виробництва і проектування воріт – якісних, надійних, довговічних, зроблених так, щоб не було соромно за свою роботу. Це потребує більших зусиль, ніж монтаж за принципом “зробив-заробив-забув”, але результат того вартий.
А якщо ви робите ворота самі не тільки для себе – результат сподобається замовнику, і він порекомендує вас як спеціаліста друзям та знайомим. Деякі поради можуть здатися очевидними, але якщо досі псевдоексперти на своїх сайтах пропонують приварювати те, що прикріпляється гвинтами й не кажуть, що ґрунтування – обов’язкова процедура, виходить, ці прості рекомендації все ще потрібні.
Акцент буде на автоматичних воротах своїми руками. Я працюю з ними з 2006 року. І такі ворота я встановив у себе на подвір’ї ще 15 років тому. Не стану перераховувати, скільки мені доводилося переробляти за горе-майстрами, скільки клієнтів плакало мені у жилетку через втрачені гроші, але скажу прямо: тепер я знаю достатньо, щоб застерегти від помилок вас і не дати викинути гроші на фуфлофурнітуру й бездарно виконану роботу.
Навіщо мені це? Виготовлення воріт – справа, яка мені подобається. У мене немає потреби ставити ворота або комплекти для воріт кожен рік-два і навіть 10 років тим самим клієнтам. Але є досвід. Вам потрібні поради і мої навички, а мені – нові клієнти. Я знаю, яких постачальників вибрати, де знайти якісну автоматику і фурнітуру для воріт і як, нарешті, зробити ворота своїми руками.
Глава друга. Вибір воріт – справа тонка
«Вибір – найвиснажливіший вид діяльності» (Борис Крігер)
Із чого почати? Визначимося з особливостями воріт та їх конструкцій.
Основні типи воріт
Їх насправді багато. Але мій сайт присвячений тому, як зробити ворота своїми руками з автоматичним приводом. На них і зупинимося детальніше.
Найпоширеніші види воріт для дому й дачі (дворів, приватних і заміських господарств) – відкатні та розпашні. Про них розповім докладніше.
Існує також низка інших видів:
- Секційні ворота – для гаражів або промислових об’єктів (фабрик, цехів), складів, паркінгу, логістичних центрів.
- Рулонні ворота – використовуються для приватного сектора та об’єктів промисловості, коли місце довкола отвору занадто обмежене.
- Високошвидкісні ворота – для підприємств різних сфер діяльності, де потрібно забезпечити високу швидкість трафіку транспорту і людей, а також максимальний рівень безпеки.
Відкатні ворота ділимо на такі види:
1. Навісні (або підвісні) ворота – рейка (направляюча) встановлена не на землі, на бетонний фундамент, а прикріплена до стелі (або арки).
Підвісні відкатні ворота своїми руками практичніше робити там, де немає рівномірної основи, а проходять рейки: у випадку великих перепадів висот, у величезних цехах, на підприємствах. Якщо пригадаєте, на всіх старих радянських підприємствах були такі ворота. |
В’їзні відкатні ворота складаються з трьох основних елементів:
- полотна;
- фурнітури для руху воріт (ролики, направляючі, уловлювачі та ін.);
- автоматичного приводу для воріт.
Полотно воріт, або каркас, зазвичай виготовляється з чорного металу методом зварювання й надалі заповнюється або обшивається різними декоративними матеріалами (профнастил, дерев’яна вагонка, планкен, алюмінієві профілі та композитні панелі).
Конструкція каркаса повинна бути розрахована на утримування власної ваги воріт без деформацій впродовж тривалого часу, а також повинна бути стійкою до вітрових динамічних навантажень. У випадку штормового вітру такі навантаження в наших широтах можуть досягати 40 кг/м кв.
Важливо знати!
Для установки відкатних воріт необхідний вільний простір: мінімум 6 м для відкату. Докладніше про те, як розрахувати навантаження і встановити відкатні ворота своїми руками, читайте тут.
Ідемо далі.
Ворота розпашні застосовуються, коли немає місця для відкату. Відрізняються за типами відкриття (у двір або назовні) і видами заповнення: ковання, вагонка, панелі тощо.
Особливість конструкції і, визнаю, недолік у тому, що два мотори – це на 50% більше можливостей, що щось може зламатися. Якщо немає електрики – треба розблокувати руками два приводи, а не один, щоб відкрити обидві стулки. Два мотори споживають більше електрики, але в самій конструкції менше механічних частин.
Такі ворота складніші в експлуатації. Маємо два стовпи, на яких висять стулки. У мене, наприклад, такі ворота вже 15 років. І що я бачу щовесни, після снігу? Кожен стовп вважає за потрібне нахилитися у свою сторону. Вони «ходять», ворота перестають відкриватися. Тому відкатні ворота – більш практичний варіант, ніж розсувні. Але місця у дворі не було, мені довелося ставити розпашні ворота своїми руками і на той момент без такого багажу знань, як зараз.
Особливості конструкції
Запорука високої якості та довговічності готового виробу при виготовленні полотна воріт:
- правильний розрахунок конструкції;
- ретельний підбір матеріалів для виготовлення;
- точне різання;
- якісне зварювання;
- дотримання технологій антикорозійної обробки;
- якісне багатошарове фарбування.
Якщо ви відчуваєте, що подужаєте всі ці етапи правильного виготовлення воріт своїми руками – чудово! Це, правда, нелегко. Тут ви знайдете потрібну інформацію про те, що вам знадобиться.
Які ворота найкращі? Звичайно, тільки з якісних матеріалів і від надійного постачальника, встановлені парою досвідчених майстрів. Це – ідеальний варіант. Але коли ми вже ставимо ворота своїми руками, доведеться дізнатися про особливості полотна, фурнітури, автоматики для відкатних і розсувних воріт, а також про аксесуари – пульти ДУ, кришки на направляючі від налипання снігу та інші корисні дрібниці.
Установка воріт не коштує таких великих грошей, як їх виготовлення. Люди, які звертаються до мене або шукають, як виготовити ворота своїми руками, роблять це не через економію на установці, а тому, що саме виготовлення воріт коштує дорого.
Глава третя. Автоматика і фурнітура – наше все
Комплекти приводів відрізняються залежно від передбачених навантажень і ширини отвору.
У мене працюють приводи, які я купив ще 16 років тому, коли будував будинок. Купив і забув про проблеми з автоматикою. Ламалася вона лише раз, коли в паркан вдарила блискавка. І один раз зламався втулок – по дурості, коли мені взимку раптом стало ліньки вийти й руками почистити сніг. Я просто відкривав-закривав ворота, і від перенапруги лопнув утулок. Сам винен.
Під час вибору фурнітури головну роль відіграють такі чинники:
- ширина проїзду;
- загальна вага конструкції;
- вітрове навантаження.
Ще важливо. Якщо у вас ворота важкі, більше 450 кг, з кованням, деревом і т.д., про українську або китайської фурнітуру не може бути й мови. Вона не розрахована на таку вагу й довго не проживе.
Глава четверта. «Скажіть, що МОГЛО ПІТИ ТАК?»
Хочу поділитися історіями із життя майстра – своїми спостереженнями та розповідями колег. Воістину, людський кретинізм, як би м’якше висловитися, невичерпний.
Не можна просто взяти і приварити!
Кошмарний сон майстра, якого вимогливі німці й акуратні італійці навчали працювати з фурнітурою, виконувати все за технологією, дотримуватися інструкції, – побачити, як приварюють станок (роликову платформу). Чому не можна? Такі деталі анодовані, оцинковані. І якщо ви їх приварюєте, іржа не змусить на себе чекати. Все треба обробити з розумом.
Це як коли б ви запросили людей в гості, приготували класне блюдо, з гордістю провели ïх на кухню, щоб показати свій шедевр. І що вони бачать? Так, посеред кімнати стоїть апетитний і гарний торт, але все навколо загиджено, всюди – брудний посуд, а на підлозі – сміття.
Така сама ситуація із роликовою платформою. Ви берете блискучу (адже вона щойно із заводу, виточена надточними верстатами за мільйони євро), акуратну й поки що надійну деталь із комплекту фурнітури для відкатних воріт і здійснюєте над нею акт вандалізму – приварюєте.
Справді, подумаєш, отвори в платформі для анкерів – це для слабаків. Приварити надійніше. То зовсім треба не мати клепки в голові, щоб рекомендувати таке робити. Адже вся конструкція (як двері чи вікна у квартирі) злегка просідає із часом. Є ж декоративні опори з гайками. Але чомусь ряд майстрів наполегливо радять приварити всю цю красу. Стовпи може «повести», вітер може розхитати конструкцію, ворота почнуть скрипіти, з’являться люфти.
А так ви підходите до воріт і просто підкручуєте болти на платформі, можете підкласти «шайбу» – тієї ж монети буває достатньо, щоб все встало на свої місця. Чи зможете ви це зробити легко й просто, коли опора приварена? І тільки уявіть, що буде з нею за рік-два. Ви знаєте, як зачищати шви правильно? А як ґрунтувати? І навіщо взагалі це робити?
Юшка з воріт
І тут, друзі, ми переходимо до наступної історії: «Як своїми руками з воріт зробити юшку». Рецепт простий. Візьміть іржаве полотно, злегка зачистить, пофарбуйте (ні-ні, ґрунтувати не треба, а фарбуйте в дощ, поспішайте все зробити швидше й тяп-ляп) звичайною ґрунтовкою (а не Tikkurila Rostex), приваріть роликову платформу, встановіть ворота й чекайте.
Уже під час наступного дощу ви отримаєте «юшку» – іржаві розводи скрізь, де погано заґрунтовано, приварено і не зачищено, як треба.
Запам’ятайте, всі ворота своїми руками без зварювання служать довше. Проте я кажу лише про фурнітуру.
Подивіться, що буває, коли все робиться байдужими до результату майстрами.
А ось – правильно встановлена роликова платформа.
Так! Забув сказати. Найсумніше, що на приварений комплект не буде гарантії. Повернути або обміняти його ви точно не зможете. Які можуть бути претензії до того ж постачальника, якщо вчинили такий непотріб? Але, звичайно, якщо треба варити каркас і з’єднувати частини полотна, без зварювального апарата або інвертора не обійтися.
Великі комбінатори
Є такі кулібіни, які ставлять фурнітуру, беруть гроші, а потім… купують нову сімку, щоб ви точно не змогли їм додзвонитися. Почитайте відгуки, подивіться або запросіть фото відкатних воріт або розпашних конструкцій через 3–5 років експлуатації, а також сертифікати якості на комплектуючі. Уточніть у представника компанії, які гарантії дає фірма, а які – виробник.
Але це лірика. Я розповім про все більш впорядковано. На прикладі того, як зробити відкатні ворота своїми руками, покажу, що правильно, а що – не зовсім. Детальніше про встановлення відкатних, розпашних, гаражних та інших воріт читайте у відповідних розділах сайту. Там знайдете докладні інструкції, схеми, фото й відеоогляди, а також прайси постачальників із переліком продукції та пропозиціями для дилерів.
Глава п’ята, найочікуваніша. Як же РОБИТИ ПРАВИЛЬНО?
«Якщо ви не можете пояснити це просто – значить, ви самі не розумієте цього до кінця»
(Альберт Ейнштейн)
Як приклад розповім про особливості встановлення відкатних воріт своїми руками. Повний текст, схеми, інструкції та фото я виклав на цій сторінці.
Починати встановлювати відкатні ворота важливо з розуміння, чи стануть вони в отвір, і чи буде місце для відкату всього полотна.
- У кожного виробника якісної фурнітури є таблиці розрахунку довжини направляючої під отвір і вагу воріт. Вага воріт розраховується як сума кілограмів усієї конструкції. Припустимо, це профіль із двох сторін, вага профілю + вага рамки з труб + вага направляючої і трибового бруска. Багато хто помилково вважає, що вагою воріт є тільки вага полотна й рамки. Вимушений вас розчарувати, направляюча теж має свою вагу, як і трибовий брусок для приводу.
- Варто врахувати і такі нюанси, як висота воріт, парусність, місце розташування (це чисте поле або набережна водойми, де постійні пориви вітру). Все, що висотою до 2 метрів, вписується в усереднену схему виготовлення полотна воріт. Але бувають випадки, коли потрібно враховувати посилення конструкції на кручення через більше вітрове навантаження. А якщо ворота будуть використовуватися з великою інтенсивністю (в’їзд на підприємство або в гаражний кооператив), одразу треба подумати й про те, як вибрати якісну фурнітуру, а також виготовити міцну рамку.
- Перевіряємо, чи вистачає місця для відкату. Якщо вистачає – добре, якщо ні, то що? Читайте про це, а також систему розрахунку й про те, як зробити автоматичні ворота безпечними, в моїй статті.
- У нашому випадку все добре, місця вистачає, наступний пункт завдання «зроби ворота сам» – підготовка отвору та фундаменту.
- Отвір – місце проїзду автомобіля. Перше, що для себе треба з’ясувати, – «чистий» нуль, тобто поверхню майбутнього асфальту, щебеню, тротуарної плитки, бетону. Це потрібно для правильного заливання фундаменту й точного дотримання люзу між направляючою воріт і поверхнею вашого майбутнього проїзду. Досить поширена помилка – залити верх фундаменту на рівні існуючого ґрунту або щебеню. У чому проблема? Після укладання асфальту або плитки люз між направляючою та поверхнею виходить настільки мізерним, що взимку, коли випадає сніг, ворота просто перестають рухатися. Але якщо ви помилилися й залили фундамент нижче необхідного, є вихід – виготовлення разом із воротами проставок під ролики і привід. Такі проставки вам також знадобляться, якщо укладається тротуарна плитка, а фундамент свідомо заливається нижче «чистого» проїзду. Це робиться, щоб після монтажу воріт закласти фундамент в одному стилі з проїздом.
- Фундамент – це поверхня для монтажу роликових візків і приводу. Багато зарозумілих сайтів як під кальку радять бетонувати 20-й швелер, а до нього приварювати ролики, та й взагалі рекомендують приварювати уловлювачі й верхню пластину з роликами! Таке відчуття, що на цих сайтах поради роздають заслані агенти металобаз, і за продаж швелера вони отримують свій бутерброд. Неначе мозок включити так складно.
Запам’ятайте!
Приварюючи оцинкований набір роликів і пасток, ви знищуєте антикорозійне покриття, забризкавши всю оцинковку іскрами, а через рік все це стає іржавим.
- Для гарного зовнішнього вигляду при заповнені полотна профнастилом важливо враховувати хвилю профілю, яким планується заповнення воріт. Бажано спроектувати ширину зашивної частини так, щоб маленька полиця профілю лягла точно на труби каркаса, тому якщо ви самі зварюєте ворота вперше – рекомендую профіль закупити заздалегідь, попередньо вирахувавши за кресленням необхідну його висоту.
НА ЧОМУ МОЖНА ЕКОНОМИТИ, А НА ЧОМУ – НІ?
«Економити копійки – витрачати сотні»
(Нейах)
Краще не економити на фурнітурі, кріпленні (анкерах і т.д.), не купувати їх, де прийдеться. Купуйте хоча б у супермаркеті. Не економимо на фарбі й ґрунтовці.
1. Фурнітура. Вітчизняні виробники навчилися робити кутник і швелер. Але якісні направляючі та ролики – ні. Через один-два роки вони починають скрипіти, підшипники вилітають, розсипаються. Я не прихильник того, що все китайське – зло, та й китайської фурнітури у нас не так багато. Найчастіша проблема – з українськими комплектуючими спорадичного виробництва, тому я маю на увазі саме неякісну дешеву продукцію.
2. Ґрунтовка. Не пошкодуйте грошей. Купуйте Tikkurila Rostex, щоб все нормально заґрунтувати. Інакше через 3–4 місяці побачите іржаву «юшку», яка тече з воріт.
3. Профіль. На цьому якось можна заощадити. Навіть метал низької якості витримує років 5–6. Якщо купувати Ruukki, то років на 15–20 можна взагалі забути про проблеми з полотном. Так, Ruukki коштує не дешево, але те, скільки служить такий профіль, для мене особисто – головний аргумент на його користь. Однак майте на увазі, що будь-який профіль не застрахований від подряпин від проїжджаючого повз автомобіля або мотоцикла. Ворота можуть вдарити, лист доведеться міняти.
4. Привод. Необов’язково робити ворота одразу з приводом. Можете відкривати в ручному режимі. Якщо у вас дача, на яку ви приїжджаєте раз на тиждень і навіть місяць, немає сенсу ставити автоматику для воріт. У такому випадку вам необхідний спеціальний замок для розсувних воріт (Артикул 129) від Rolling Center. Також рекомендую одразу закріпити (її потрібно приварити, а поверхню зачистити) трибовий брусок, щоб уникнути повного перефарбовування воріт у майбутньому, коли вирішите встановити привід.
Не буду говорити, чого не раджу. Наведу відповіді на поширені запитання. Робіть висновки самі.
Скільки грошей треба?
Сказати одразу складно. Не існує готових рішень. Усе треба прораховувати індивідуально. Але мінімальне рішення – від 350 євро, зазвичай у межах 600–650 євро.
Китай чи Європа?
Виробники, з якими працюю я, – це CAME, Rolling Center, Hormann (Італія, Німеччина). Вони надають гарантії, поставляють всі комплектуючі, забезпечують пост-продажне обслуговування. Дізнатися більше про ці бренди можна на сайті постачальників, вони постійно оновлюють інформацію. Якщо ви замовляєте виготовлення відкатних воріт або інших (воріт для гаража, розпашних) «від відомої фірми», ви отримуєте часто і безкоштовний сервіс, а іноді – і безкоштовну установку кваліфікованими фахівцями. Подумайте двічі, а то й тричі, які відкатні ворота своїми руками виграють в підсумку в ціні, якщо ви не зможете знайти в Україні запчастини для них. Не можу сказати, що все китайське – погано. Але занадто багато брендів-одноденок, продукція яких дискредитує репутацію інших виробників.
Як вага і якість полотна позначаються на довговічності?
Про це я писав вище. Врахуйте тільки, що якщо вага воріт більше 450 кг – ані брендовий «китаєць», ані, тим більше, саморобки «народних кулібіних» не впораються з ними, особливо коли ворота покриваються шарами криги.
Чи довго простоять такі ворота? Залежить від того, як часто ви будете ними користуватися, чи зробите правильний вибір фурнітури і чи всі роботи виконаєте, як рекомендують відповідальні виробники та майстри з установки воріт. Якщо все вибрали й розрахували, можете починати виготовлення відкатних воріт своїми руками.
Я готовий приїхати до вас чи сказати, до кого з дилерів звернутися.
Моя порада – не скупіться. Я серйозно. Як заощадити на полотні й комплектуючих? – Питання номер один у моєму рейтингу. Кожен шукає спосіб витратити менше. Але реальність така, що робота може піти прахом навіть через дрібниці. Щоб зробити ворота своїми руками краще, ніж у сусіда, і користуватися ними довго, знайдіть гроші на справді якісну фурнітуру, привід і фінішну обробку (ґрунтовку й фарбу).
А якщо установка воріт – ваше ремесло, пояснюйте замовнику, в чому він не правий. Вам же краще. Не доведеться потім шифруватися, якщо встановлене вами фуфло розвалиться. З досвіду скажу, адекватна людина ще й спасибі скаже, порекомендує вас або відгук хороший напише.
Ворота – це не памперс, який можна просто змінити, зазвичай люди ставлять їх один раз і на «все життя». Як вибрати автоматику для воріт, комплекти та інші деталі, читайте в розділах мого сайту.